WYSPA WULKANICZNA wyspa, która powstała przez wynurzenie się wzniesienia wulkanicznego ponad powierzchnię morza. Wyspy takie występują zwłaszcza w łukach wyspowych za strefą subdukcji lub w miejscach, gdzie pod skorupą ziemską znajdują się plamy gorąca. Są to wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnych wulkanów, np. Hawaje.
Płaska wyspa koralowa, zwykle składająca się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Depresja ta, nazywana laguną, może stanowić niewielki odrębny zbiornik wodny lub być połączona z morzem.
Zdjęcie AtoluAtol położony w Mikronezjii. Wyspa wchodzi w skład stanu Pohnpei. Nukuoro zamieszkuje 372 mieszkańców, jednak kilkaset Nukuorańczyków zamieszkuje Pohnpei. Całkowita powierzchnia, wliczając lagunę to 40 km2, w tym 1,7 km2 powierzchni lądowej, która jest podzielona na ponad 40 wysepek położonych na północnej, wschodniej i południowej stronie laguny. Największą wyspą atolu jest wyspa Nukuoro, na której mieszka najwięcej osób i gdzie znajduje się stolica regionu.
Zdjęcie AtoluAtol w archipelagu Wysp Marshalla w łańcuchu Ralik Chain. Ma on powierzchnię około 6 km² i składa się z 36 wysepek, które otaczają lagunę o powierzchni 594 km² Pierwszym Europejczykiem, który ujrzał atol (a następnie naniósł go na mapy) był w drugiej dekadzie XIX wieku rosyjski podróżnik i żeglarz Otto Kotzebue.
Zdjęcie Atolu